Cmentarz żydowski został założony w 1806 roku. Obecnie jest jednym z nielicznych czynnych cmentarzy żydowskich w Polsce. W czasie II Wojny Światowej cmentarz był częścią terenu getta. Zachowało się na nim około 200 tysięcy pomników nagrobnych, tak zwanych macew. Wiele z nich ma istotną rolę historyczną oraz artystyczną. Odwiedzając cmentarz, warto zwrócić uwagę na takie groby, jak grobowiec trzech pisarzy żydowskich Icchoka Lejb Pereca, Szymona An-Ski’ego i Jakuba Dinezona, który został wykonany przez rzeźbiarza Abrahama Ostrzegę. Trzeba zobaczyć także pomnik na grobie Ester Rachel Kamińskiej, która stworzyła Teatr Żydowski w Warszawie.
Cmentarz żydowski w Warszawie jest miejscem spoczynku znanych osób. Pochowani tu został między innymi pierwszy naczelny rabin Warszawy Szlomo Zalman Lipszyc. Ze znanych osób świeckich, które zostały pochowane na cmentarzu, wymienić należy Ludwika Zamenhofa czy też Adama Czerniakowa.
Na cmentarzu został także umieszczony pomnik nad symboliczną mogiłą Janusza Korczaka. Przedstawia on pedagoga w chwili, kiedy z dziećmi z sierocińca idzie do hitlerowskiego obozu zagłady.