konferencje, szkolenia, noclegi
EVENTY

Budynek Sejmu

W dawnej Polsce parlament nie miał swojej siedziby. Obrady odbywały się przeważnie w Piotrkowie, ponieważ była to miejscowość położona w centralnej Polsce. Następnie Sejm Walny zbierał się w siedzibach królewskich, czyli na Wawelu, a od XVI wieku na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Swoją siedzibę Sejm otrzymał dopiero o odrodzonej Polsce. Siedziba ta mieści się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. W 1918 roku przystosowano do tej funkcji budynek dawnej szkoły średniej dla dziewcząt. Pierwsze wspólne posiedzenie odbyło się 10 lutego 1919 roku. Rozbudowa budynku trwała do 1935 roku. Po wojnie wyburzono pozostałości budynków z XIX wieku i odbudowano Salę Posiedzeń. W latach 1949-1952 powstał zespół budynków, który nawiązywać ma do architektury renesansowej. 
Do siedziby Sejmu najlepiej wybrać się w dni, kiedy nie ma obrad. Wtedy można obejrzeć salę posiedzeń, hall główny, w którym jest makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, gablota z laskami marszałkowskimi. Można wybrać się także do Dali Kolumnowej, przejść się korytarzem marszałkowskim i zobaczyć salę posiedzeń Senatu. 
Zwiedzanie budynku odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. 

Lokalizacja

wyznacz trasę

Ks. Trojdena 4 st. 02-109 Warszawa Poland

tel: (+4822)6599143

e-mail: konferencje@ibib.waw.pl