konferencje, szkolenia, noclegi
EVENTY

Cmentarz Powązkowski

Cmentarz Powązkowski to najbardziej znana i zabytkowa nekropolia w Warszawie. Na cmentarzu spoczęły ciała wielu wybitnych Polaków. 
Cmentarz w skrócie nazywany jest Powązkami. Założony został w 1790 roku. Początkowo znajdował się poza miastem. Na cmentarzu zostali pochowani wybitni Polacy, na przykład Jan Kiliński, Wojciech Bogusławski, Stanisław Konarski, Hugo Kołłątaj, Bolesław Prus i Krzysztof Kieślowski. 
W 1925 roku założono Aleję Zasłużonych. W Alei został pochowany między innymi Władysław Reymont, Leopold Staff i Maria Dąbrowska. Według szacunków na Powązkach może być pochowanych ponad milion ludzi. Nie jest to jednak możliwe do stwierdzenia, ponieważ księgi cmentarza zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. 
Na cmentarzu można znaleźć zabytki rzeźby i małej architektury. Cały cmentarz objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. 
W 1974 roku został stworzony Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Z jego inicjatywy od 1975 roku organizowane są co roku kwesty w dniu Wszystkich Świętych. 

Lokalizacja

wyznacz trasę

Ks. Trojdena 4 st. 02-109 Warszawa Poland

tel: (+4822)6599143

e-mail: konferencje@ibib.waw.pl